Baharat

Anadan görme Türk mutfağında münteşir olarak kullanılan baharatlar sofralara baharat şimendifer. Bahar, köklü güzeştei ile Türk delmek harsünün merkezinde konum almaktadır. Bahar yahut esas gereç olarak yemeklerde, yumuşaklarda, turşularda, reçellerde özellikle tamamlanmak üzere sert çok alanda damaklarda unutulmaz izler buzakır. Türk mutfağı, çoğunlukla yeğleme edilen baharatlarıyla ünlüdür. Kekik, kimyon, karabiber, türap biber, nane, pul biber ve tarçın adı verilen baharatlardan yalnızca bir kısmı kendine has özellikleri ile farklı tatlara sahiptir. Bu 7 çdenktaş baharat genel olarak her yemekte uygunluklarına nazaran kullanılmaktadır. Baharatları delmek pişirirken kullanabilir yahut yemekten sonrasında demleyebilirsiniz. Münasip yemeklerde selim oranlarda kullanabildiğiniz devir, istediğiniz lezzetin özüne ulaşmanızı ve denemenizi esenlar. Başkaca doğanın deposundan gelen baharatların iyileştirici tesiri olduğu da biliniyor. Baharatlar, damak tadınıza seslenme eden en esenlıklı besinlerin başlangıcında gelir. Bütün bu özelliklerin cepheı nöbet yemeklerinizi beş on göçermek isterseniz, bunu sofralarınızda birbirinden lezzetli baharat çeşitlerini seçerek yapabilirsiniz.

Lezzetli baharatlar
Baharatlar fiziksel yapı, kâm, renk yahut yararlanma amacı gibi farklı alanlara nazaran farklı kategorilere ayrılmaktadır. Dünyada 1000’e yaklaşan baharat çeşidi vardır. Adlandırma her durumda farklıdır. Bahar adları, hazırlanışlarındaki esas daşenle vasıtasız ilişkili olma eğilimindedir. Zemin olarak baharat çeşitleri fiziksel özelliklerine nazaran türap, kuru ve taneli tamamlanmak üzere üçe ayrılır. Bu seçimin örnekleri, tahıl olarak bilindik en münteşir baharatlardan kuş üzümü ve çam fıstığıdır. Bu iki baharat aynı zamanda yumuşaklıkları ile bilinir ancak yemeklere de eklenebilirler. Toz baharatlar ise çok münteşir oldukları bâtınin bâtınlerinde renk farklılıkları vardır. Örneğin kırmızı baharatların ham maddesi çoğu kez safran ve kırmızı biberdir. Acı bir tada sahiptirler ve çoğu kez delmek pişirmede kullanılırlar. Yeşil türap baharatlar şanlı ölçüde nane ve kekikten elde edilir. Nane ve kekikten yapılan baharatlar taam ve bâtıneceklerde kullanılır. Özellikle baharat karışımları ile şifalı bâtınecekler hazırlayabilirsiniz. Geniş türap baharatlar ortada üçüncü renk sınıflandırmasına ehil olanlar turuncu yahut turuncu türevleri olanlardır. Portakal baharatları ortada köri, zerdeçhile, zencefil, kimyon, türap tarçın ve yenibahar bulunur. Bahar çeşitlerinin adları burada bitmiyor. Bu tarz şeylerin cepheı nöbet yeryüzünde elan sert çok baharat bulunmaktadır. Görmüş olduğunüz gibi baharatlar, farklı binaları ve bambaşka nitelikleriyle hala sofraların baş tacı. Başkaca bazı baharatlar esas sınıflandırma kategorilerinin dışında tutulmuştur. Sınıflandırma kategorilerinin dışında tutulmalarının taban nedeni hiç şüphesiz turfa olmalarıdır. Bu baharatlar tropikal bölgelerde yetiabat ve özel iş gerektiren çok ve zampara tatlar oldukları bâtınin çoğunlukla bayağı miktarlarda satılmaktadır. Sınıflandırılmamış baharatlara örnek olarak mavi haşhaş yahut zahter gibi baharatlar verilebilir. Bu baharatlar hem nispeten şifalı hem de özellikle yumuşaklarda damak tadınıza yeni bir soluk getiren tatlardır. Kategori dışında değerlendirilebilecek başka baharatlar ise baharat karışımlarıdır. Bu karışımlar, takkadak okkalı baharatın şayan oranlarda bir araya getirilmesiyle oluşturulur. Alelumum ete kâm katmak gibi ammaçlarla kullanılmaktadır. Başkaca bu baharat karışımı ile etinizi pişirmeden önce pir baharatlandırabilirsiniz.

Seven Spices’ın kırmızı üyeleri
7 çdenktaş baharat Türk mutfağında çok kalburüstü bir yere sahiptir. Bu yedi baharat, Rum sınırları içre en münteşir kullanılan tatlar ortada konum almakta ve dolayısıyla Türk mutfağının temelini oluşturmaktadır. Pıtrak kullanımları yüz yiyeceklerde vakit kaybetmeden üstelik edilmekle kalmaz, aynı zamanda yiyeceklerin lezzetini üç ila dört mevki artırırlar. Rum mutfağında son aşama uyumlu ve evetşamsal olan bu yedi çdenktaş, çoğu kez bir arada baharat seti olarak satılmaktadır. Özellikle Doğu ve Güneydoğu Rum mutfağında önemli bir yere ehil olan türap yahut pul gibi biber bazlı baharatlar vakit kaybetmeden vakit kaybetmeden bütün yemeklerin esas malzemesidir. Üretimi bâtınin bezen biberi adı verilen özel bir biber türü gerektiren bu baharat türü, esenlıklı binasıyla da kaynak dolduruyor. En çok C vitamini deposu olarak bilinir. Sağlamlıklı olmasıyla ünlü olan acı biber ve türevleri, örgensel baharat ailesinin en önemli üyelerindendir. Hem yedi taban baharat ortada konum saha hem de Güneydoğu Rum ile özdeşleabat ve biber özü bâtınaziz bir başka baharat ise isottur. İsot, Şanlıurfa mutfağının elmastıraşı denilebilir. İso biberinden elde edilen bu baharat, başka biber baharatlarından farklı olarak türap kıvamı ve rengiyle vakit kaybetmeden üstelik edilir. Başkaca acılığın pullardan farklı olarak ağızda elan geç yayılması da İsot’u bu derece özel kılan özelliklerinden biridir. Yedi baharatın karışımı olan ancak farklı bir binaya ehil olan baharat Poy Spice’dir. Poy baharatı, özellikle kahvaltıda çoğu kez kazanç ve zeytinyağı ile tüketilen esenlıklı bir karışımdır. Kahvaltılarınıza yeni bir soluk iletmek bâtınin Poy Spice’ı yeğleme edebilirsiniz.

Rum mutfağının şansı Seven Spices
Yedi baharatın ihtimal de en bilindik üyesi olan karabiber, hem kıta hem de türap halinde sunuluyor. İrmik, kırmızı ve beyaz ten ürünlerinde vasıtasız pişmiş gıdaların üzerine konularak münteşir olarak kullanılmaktadır. Bu aromatik görünümlü baharat, hamam iklimlerde yetiabat karabiberlerden binalır. Hindistan, Afrika, Brezilya ve Malezya gibi ülkeler tropik bölgelere ihtiyaç duymaları yüz karabiber üretimi bâtınin mükemmeldir. Başkaca yemeğe pişirme sırasında karabiber tozu eklenir ve yemeğin taban yapkaloriı oluşturur. Hem karabiberin hem de tahılın en faydalı yanü sindirimi kolaylaştırması ve hazım sistemini desteklemesidir. Karabiber özellikle makul miktarlarda tüketildiğinde hazım sisteminiz üzerinde faydalı etkilere sahiptir. Yedi baharat ortada bir farklı şans olan kekik, geniş bir yararlanma sahaı sunmaktadır. Kekiğin Türkiye sınırları içre ongun miktarda yetişmesi, kekiğin birgani varyasyonda kullanılmasının esas sebebidir. Sağlık sav konusu olduğunda, birgani yardımsı olan adam varlık sistemi bâtınin iyidir. Kekik otu gibi bazı çay türleri hasetn ahir yorgunluğu dağıtmak bâtınin eksiksiz gelebilir. Bir başka baharat ise kimyondur. Kimyon, Türk mutfağının en yüzü sıcak baharatlarından biri olduğu bâtınin Rum’nun gözbebeği olarak da bilinir. Gerektiğinde ten ürünlerine lezzet katan bu baharat vakit kaybetmeden vakit kaybetmeden her yemekte kullanılabilir. Baharın bâtınindeki esanslara bağlamlı olarak farklı meallara eksiksiz gelebilmektedir. Bu açıdan bâtınerik ve hammaddelere nazaran uzmanlardan takviye alarak ürünleri dağıtırken yararlanma önerilerine uyabilirsiniz.

Evin taban direği olan baharat çeşitleri ve mutfak kullanımları, selim orantıda ve selim miktarda kullanıldığında her evetşfecir kullanıcıevet eksiksiz gelebilir.

Olağandışı ve tütsülü baharatlar
Sayımsız baharat çeşidi vardır. Kendi özel baharatlarımızın cepheı nöbet karışım binasına ehil olanlar da sofraların lezzet merkezi olarak yerini hileıyor. Farklı türlerin birleşimi olan çeşni, çoğu kez birkaç baharatın ve bu baharatlara zevcelik eden aromatik otların karışımıdır. Nispeten popüler olan bu karışımlar hem tatbik hem de lezzetli çözümlerdir. Popülerliği yüz adından sık sık sav ettiren karışım ise Tuzot baharat çeşitleridir. Tuzot baharatını her türlü etli ve etsiz yemeklerde, böreklerde, çorbalarda, pilavlarda, eriştelerde ve çok elan fazlasında kullanabilirsiniz. Örneğin sevdiklerinizle yapacağınız bir piknikte her devir cepheınızda bulundurduğunuz köfte çeşnisi ile etinizi hızlıca baharatlandırabilirsiniz. Köfte Çeşnisinin esas maddesi kişniştir. Ancak birgani farklı baharat bâtınerir. Türk köftesine adını veren en taban maddelerden biri de bu köfte çeşnisidir. Dolma evet da kebap gibi yiyeceklerde münteşir olarak kullanılan bu ürün sayesinde hem damağınızda kâm bırakan hoş bir deneyim evetşarsınız hem de yiyecekleri elan hızlı sindirir ve esenlıklı bir delmek yersiniz. Bir başka tütsülü baharat ise sumaktır. Sumak özellikle hoş bir tada sahiptir. Zeyilşi tadı sayesinde özellikle salatalar bâtınin uygundur. Ancak sumak baharatı çoğu kez salatalarda, çorbalarda yahut ten yemeklerinde kullanılır. Ne denizşların saf özlerinde antioksidan bâtınerdiğini düşkünlük ediyorsanız ürün kiminda inceleyebilirsiniz.

baharat
baharat firmaları
toptan baharat

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir