Alanyagroup.com: Antalya Gezilecek Yerler

“Attalos Yurdu” anlamına mevrut Antalya, II. Attalos tarafından kurulmuş bir liman kentidir. Bergama Krallığı’nın sona ermesiyle bir süre özgür halde bulunan kent, hemen arkası sıra korsanların eline evveltir. M.Ö. 77’bile Bey Servilius Isauricus tarafından Roma topraklarına sertlmış ve M.Ö. 67’bile Pompeius’un donanmasına üs olmuştur. M.S. 130’da Hadrianus’un Attaleia’yı görüşme etmesi ile şehrin vürutmesi katkısızlanmıştır. Bizans egemenliği esnasında piskoposluk merkezi olan kent, son olarak Türklerin hakimiyetine girmiş ve muhteşem bir neşvünema göstermiştir. Yapılan arkeolojik hafriyatlara nazaran Antalya ve çevresinde, hasetmüzden 40 bin sene önce dahi insanların yasevimliığı ortaya çıkmıştır.

Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk’ün ” Hiç şüphesiz ki Antalya, dünyanın en kılıklı yeridir” dediği şehre gnaşiyoruz şimdi sizi. Her sene milyonlarca otokton ve yabancı turiste ev sahipliği yapan Antalya, tarihi ve kültürel turizme dikkat duyanlar dâhilin tam bir gezim cenneti! Tarih süresince sert çok medeniyete ev sahipliği yapan bu nadide kent, parafin bayraklı plajları ile bile bayağı pop. Antika kentleri, kendine saf lezzetleri, etkileyici dokusu ve masmavi denizi ile Antalya’da gezebileceğiniz birbirinden kılıklı 13 yeri sizin dâhilin listeledik. şayet siz bile yaz tatili dâhilin bir Akdeniz kentinin tadını çıkarmak istiyorsanız gezi tasarınıza bu yerleri eklemenizi salık ediyoruz. İşte birbirinden dörtköşe Antalya rotaları…

Antalya seyahatinizde sizi zıtlayacak ilk mekân Kaleiçi. Bergama İmparatorluğu ile müşterek hızlı bir şekilde büyüyen ve ivme kaydeden Kaleiçi, arkası sıra belirli bir süre korsanların idaresinde yönetilmiş. Roma İmparatorluğu’nun şehri ele geçirmesinin arkası sıra bölgede mekân düzlük surlar enliletilmiş ve bölgedeki liman, ticari anlamda önemli bir konuma yükselmiştir. Tekrar bu dönemlerde Hadrian (Hadrianus), Attaleia’yı görüşme etmiş ve Antalya’nın pop Üç Kapıları kurma edilmiş. Sırf sokaklarını gezmenin de çok dörtköşe evetğu Kaleiçi, tarihi dokular arasında gezmekten rahat alanlar dâhilin adeta biçbilimselş kaftan. Yürüyüş rotanızda rağmenıza çıkacak olan Osmanlı, Bizans ve Selçuki izleri ile tarihe sefer edebilir ve usul kenarlarındaki hediyelik eşya dükkanlarını gezebilirsiniz.

Şehirdeki ilginç noktalardan biri olan Yanartaş, her sene otokton ve yabancı binlerce turisti kendine çekmeyi sükseyor. Antalya’nın Kemer ilçesi Çıralı mahallesi plajının kuzeyindeki kayalıklarda mekân düzlük saf tül deposundan binlerce senedir çısoy alevler külüstür Palikarya Mitolojisi’ne nazaran farklı bir hikayesi bulunuyor. Bu hikayeye nazaran, Ephyra Kralı Glaukos’un oğlu Hipponoes bir av partisinde karındaşi Belleros’u öldürür ve Hipponoes’e “Belleros’u Yiyen” anlamına mevrut Bellerophontes adı verilir. Ephyra’dan güruhlen Bellerophontes, çareyi Argos kralına sığınmakta bulur. Namına sığınan bu genci öldürmek istemeyen Argos Kralı ise onu Likya Kralı’na gönderir. Likya Kralı gencin haline ızdırapr ve onu öldürmek istemez. Genci, Olympos dağında yaşayan arslan mirlı, keçi gövdeli, yılan kuyruklu ve ağzından alevler saçan korkunç canavar Chimera ile savaşmaya gönderir.

Bellerophontes, Pegassos adlı kanatlı atına binerek Chimera ile uğraşmak dâhilin yola çıkar. Chimera, Bellerophontes’e saldırdığında Pegassos havalanır. Bellerophontes yere inerken mızrağı ile canavarı yerin yedi tabaka dibine gönderir. Lakin Chimera gömüldüğü yerin 7 tabaka altından alevler saçtıynet devam değer. Anadolu’da binlerce yıldan beri anlatılan bu efsaneye nazaran hala yanan alevler, Chimera’nın yerin yedi tabaka dibinden fışçevre alevleridir. Öte taraftan Bellerophontes’in zaferini kutlulamak dâhilin Olympos’da bir yarış kombinasyon edilir. Atletler Chimera’nin nâriyle meşalelerini tutuşturarak Olympos kentine koşarlar. Böylecene, hasetmüzde hala devam fail Olimpiyat Oyunları’nın Anadolu’daki ilk örneğine tanıklık edilmiş olabilir.

Antalya’nın simgelerinden biri olan Tarihi Vakit Kulesi şehrin tam göbeğinde mekân allıkır. Tarihi kule, bir burç üzerinde görülür. Kulenin saati Alman İmparatoru II.Wilhelm tarafından fiyat edilmiştir. II. Abdülhamit’in tahta çıkışının 25. seneı anısına Said Paşa tarafından yaptırılan Vakit Kulesi, yıkılan dış kalenin kuzeye vekil burçlarında mekân allıkır. Antalya Vakit Kulesi`nin zeminden yığın noktasına ulaşan yüksekliği 14 metre, burcun üzerinden ise 8 metre olarak hesaplanır. Müzelik zamanlarda baştan aşağı kez imalı dövme demirden bir zaman mekanizmasına sahip olan kulenin saati 1974 senesinde yeniden bileğustalıktirilmiştir. Müzelik zaman mekanizmasından geriye, üzerinde Hz. İsa, Hz. Meryem ve bir ermiş kabartmasının mekân aldığı bir çan kalıktır. Vakit Kulesinin yıldız yerında ise çıkıntı halinde bir demir mekân allıkır. Bu demirin ustalıklevi ise ölüm cezası edilen kişsonra sıra boyu bölüt teşhir etmektir.

Listemize Ayayorgi Kilisesi ile devam ediyoruz. Kilise, Alanya Kalesi’nin midi kısımlarında mekân allıkıyor. Ayak tabanı Yorgi özge ismiyle Hagios Georgios olarak da biliniyor. M.S. 6.yüzyılda yapıldığı kestirim edilen kilise Bizans dönemine ait. Tarihi yapının dini açıdan önemi artınca piskoposluk haline getirilmiş. Kermen sınırlarında Baskınçuklulara ait sıfır birlik işaret olmasının cihetı düzen Alanya’nın Türk-İslam dönemi öncesinden hasetmüze ulaşan ender yapılarından biridir. Asıl özelliği hala korunan kilise içerisinde tahrip olan fresk izlerine rastlamak olası. Kilise hasetmüzde bir birlik halinde vikaye altına alınmıştır.

7 24 transfer

Kemer transfer

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir